Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Bitcoin roste, nikdo neví proč

Kryptoměny

Přesně před týdnem stál Bitcoin pod 6 tisíc dolarů. Dnes zahajoval nad hranicí 8 tisíc dolarů. Vrací se bublina, nebo jde o přirozenou korekci, která ukazuje, že Bitcoin spadl mnohem níže, než měl?

Proč ale Bitcoin roste, nikdo neví. Pozitivní zprávy jsou poměrně všední. Dlouho diskutované deriváty Bakkt nebo patrně falešná reklama serveru eBay, která tvrdila, že aukční síň začne přijímat kryptoměny, tento masivní růst nevysvětlí. Naopak trh nijak nereaguje na ztracené Bitcoiny na burze Binance a problémy burzy Bitfinex. Proč tedy Bitcoin, roste nikdo neví.

Důležité zprávy na tradičních měnách přišly z Číny, kde průmyslová produkce v dubnu meziročně rostla o 5,4 % oproti očekávaným 6,5 %. Čína obecně přichází spíše s negativními zprávami, jakkoliv by její výsledky v našem euro-americkém kontextu byly nesmírně pozitivní. I maloobchodní tržby rostly v dubnu meziročně jen o 5,4 % oproti očekávaným 6,5 %. Krásné výsledky, ale čínský hospodářský zázrak je stále méně zázračný.

Ve Spojených státech překvapivě poklesl průmysl meziměsíčně z 0,2 % na -0,5 %. Negativní výsledky byly naměřeny i u zásob, které přestaly narůstat a stagnovaly. Naopak příjemně překvapil trh s bydlením, kde NAHB index oproti očekávání vzrostl z 63 na 66 bodů.

Celá řada dat přišla z Evropy. Německé HDP rostlo v prvním kvartálu meziročně dle očekávání o 0,7 %. Francouzská inflace v dubnu meziročně mírně nad očekávání vzrostla na 1,3 %. Celá eurozóna pak rostla dle očekávání meziročně o 1,2 % a mezikvartálně o 0,4 %. Veskrze dobré zprávy.

Včera zkoušel prorazit dolar a postupně se mu to dařilo, když během poledne posílil proti euru až na 1,118 EURUSD. Nicméně svoji pozici neudržel, zakymácel se až nad 1,122 a následně se vrátil k otevíracím hodnotám kolem 1,12 EURUSD. Hlavním důvodem zvratu byla informace o tom, že americký prezident Donald Trump odloží rozhodnutí o zavedení cel na automobilový dovoz do USA (týká se zejména Evropské unie), a to až o šest měsíců. Tato pozitivní zpráva podpořila nejen euro, ale rovněž i rizikovější měny, včetně regionu střední a východní Evropy.

Dolar se dnes ráno v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1209 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,53 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1149 do 1,1216 EURUSD.*

V České republice byl včerejšek zejména dnem, kdy Český statistický úřad představil růst českého HDP za první kvartál. Očekávali jsme, že růst meziročně zpomalí na 2,4 %, což jsme netrefili jen o desetinu procentního bodu. Český HDP vzrostl meziročně o 2,5 %, mezikvartálně o 0,5 %, také o desetinu nad očekávání.

Koruna zažívala během včerejška tlaky na oslabení jak proti euru, tak proti dolaru. Nakonec to však ustála a v obou párech mírně posílila. Během středy se tak dostala až nad 23,06 USDCZK a 25,78 EURCZK, nakonec ale mírně posílila k 22,96 USDCZK a 22,72 EURCZK.

Dnes budeme vedle několika méně významných výsledků z eurozóny sledovat zejména Spojené státy, které zveřejní výsledky z trhu s bydlením a údaje o dávkách v nezaměstnanosti.

Aktuálně se česká měna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,71 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,73 až 25,79 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,91 až 23,15 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: Dominik Stroukal
Zdroj: Roklen24

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Přečtěte si další články
Bitcoin roste, nikdo neví proč