Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Bezpečný přístav versus silný dolar

FX NEWS

Na začátku roku jsme byli svědky tzv. „flash crash“, po kterém následovalo čtyřměsíční oslabování japonského jenu. Tento býčí trend byl spíše spojen se silným dolarem, který si připisoval zisky vůči většině světových měn. V květnu jsme však byli svědky otočení trendu ve prospěch měny země vycházejícího slunce, spojeného s vyšším vnímáním rizika napříč investorskou komunitou.

 

Pro obecný pohled na vývoj páru USDJPY poslouží denní graf, na kterém můžeme pozorovat formaci rostoucího trojúhelníku. Ten se formoval od začátku roku do konce dubna, kdy se mu nepodařilo směr potvrdit a následovalo posílení jenu. Ztráty dolaru se zastavily těsně nad hranicí 109 jenu za dolar. Jenu se tak nepodařilo prorazit 39,2% Fibonacciho úroveň. Momentálně si pár vybírá oddychový čas a jistě se posouvá směrem k 23,6% Fibo úrovni, v jejímž těsném okolí se momentálně obchoduje.

Fear & Greed Index, poskytovaný CNN Business se v poslední době pohybuje mezi segmenty vyjadřujícími strach.  Tento index počítaný ze sedmi indikátorů vyjadřuje, zda se trhy aktuálně nachází v prostředí risk on nebo risk off. Averze k riziku typicky znamená dobrou zprávu pro měny bezpečných přístavů. Japonský jen tak má momentálně trh na své straně. Na té druhé však stojí silný dolar. Hodnota jeho indexu vůči koši měn se momentálně nachází nad dlouhodobě silnou rezistencí a blíží se k překonání maximálních hodnot od května roku 2017. Dnes ve 20:00 budou zveřejněny Fed Minutes, které budou hrát pro obchodování na dolaru důležitou roli, jelikož by se mohl vyjasnit postoj amerických centrálních bankéřů ohledně vývoje úrokových sazeb.

Při pohledu na čtyřhodinový graf je vidět, že se kurz USDJPY nachází poblíž dvou hranic odporu v těsné blízkosti. Jednou je výše zmiňovaná 23,6% Fibo hranice z býčí vlny z ledna a druhou je rezistence značící přesnou polovinu pohybu, během kterého si jen připisoval zisky od konce dubna. Další možné ukončení aktuálního optimismu, který žene kurz výše, naznačuje indikátor RSI, který se nachází přímo na trendové linii a sune se do překoupené oblasti. Důležité tak bude sledovat přerušení této linie a ochabnutí zájmu investorů v pokračujících nákupech dolarů.

Co se týče více komplexního pohledu, využijme týdenního grafu na tomto páru. Od roku 2012 jen vůči dolaru silně oslaboval, kdy vše bylo spojeno s extrémní fází risk on, která znamenala výborné období pro akcie a riziková aktiva. V posledních letech však sledujeme spíše určitou fází konsolidace spojenou s klesající volatilitou na měnových trzích. Z titulu nastupujícího strachu a globálních nejistot tak předpokládáme posílení měn bezpečného přístavu, mezi které se řadí právě japonský jen.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1172 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1228 do 1,1183 EURUSD.*

Koruna se v polovině týdne posunula na o něco silnější hranice pod 25,80 za euro. Stále platí, že hlavním hybatelem kurzu je globální dění, což umocňuje i fakt, že domácí data budou zveřejněna až později. 

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,78 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,73 až 25,81 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,99 až 23,19 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Autor: David Jansa
Zdroj: Roklen24
Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Bezpečný přístav versus silný dolar