Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Typy obchodníků

Pro správné chápání finančních trhů je také nutné, si umět představit, kdo na nich působí. Účastníků je na trhu celá řada a mají nejrůznější motivy a obchodní horizonty. Podívejte se na následující rozdělení účastníků podle časových rámců, ve kterých působí a jakým způsobem obchodují. Toto členění je důležité i pro vás, abyste si mohli vybrat, který způsob obchodování je pro vás, a který naopak ne.

Skalpeři

Jsou nejvíce krátkodobými účastníky na trhu. Nakupují a prodávají všem ostatním účastníkům trhu. Nezajímají je fundamenty, protože dělají krátkodobé obchody. Zajímá je především pohyb ceny. Většinou uskutečňují velké množství obchodů s velkými pozicemi a ty drží v řádech vteřin až minut. Dříve byl skalping výhradní záležitostí parketových obchodníků přímo na burze. Díky rozvoji technologií, lze dnes s kvalitním PC plnohodnotně skalpovat odkudkoliv, kde je rychlé připojení k internetu. Skalpeři přinášejí do trhu okamžitou likviditu. Především díky velkým pozicím a velkému využití pákového efektu je tento způsob obchodování velmi rizikový a především pro začínající obchodníky nevhodný. I pro zkušenější obchodníky je náročný, protože představuje vypěstování si velkého citu pro konkrétní trh. A to se nestává přes noc.

Intradenní obchodníci

Intradenní obchodník je ten, který začíná den bez otevřené pozice a den také takto končí. Intradenní obchodníci se většinou orientují na technickou analýzu, konkrétní cenové hladiny, denní zprávy a makro data. Intradenní obchodníci dodávají do trhu také likviditu. Budou obchodovat pro delší pohyby než skalpeři v rozmezí jednotek až desítek pipů.

Krátkodobí obchodníci

Krátkodobí obchodníci už jsou ochotni své pozice držet přes noc, ale ukončují je přibližně za 3-5 dní. Krátkodobí obchodníci analyzují trh jak z pohledu fundamentu, tak technické analýzy. Většinou se snaží obchodovat high a low obchodních rozpětí, nebo odrazy od trendových linií a spoléhají na krátkodobé momentum v trhu.
Do této skupiny patří hodně retailových obchodníků, kteří nemají čas sedět u počítače během dne a pozorovat trhy. Tato skupina nepředstavuje hybnou sílu trendů, ale snaží se spíše adaptovat vývoji a vydělat na událostech, které způsobují krátkodobé výkyvy trhu.

Střednědobí obchodníci

Střednědobí obchodníci se při své analýze trhu velmi blíží krátkodobým obchodníkům, sledují jak fundament, tak technickou analýzu, ale mají trochu dlouhodobější zaměření. Pro tyto obchodníky je rozšířené označení swingoví obchodníci, protože se snaží účastnit swingových pohybů v rámci střednědobých obchodních rozpětí.

Dlouhodobí investoři

Tito obchodníci mají mnohem bližší vztah k podkladovému aktivu, které drží. Nakoupené cenné papíry drží po dobu měsíců i let. Pokud začnou dlouhodobí investoři akumulovat nebo distribuovat své pozice, může to být počátkem nebo koncem dlouhodobého trendu. Vzhledem k tomu, že do této skupiny patří především velké instituce, které spravují obrovské sumy peněz, tak jsou schopni do trhu umístit velké objednávky a pozici dlouhodobě budovat.