Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Oblasti singles

Dalším MP konceptem, který je hojně využíván pro obchodování, jsou jednopísmenné oblasti profilu. V angličtině se tyto oblasti nazývají singles. Tento termín je široce zažitý i mezi obchodníky MP v ČR.


Singles upozorňují na místa, kde se cena pohybovala velmi rychle, a tudíž na trhu vznikla nerovnováha. Zjednodušeně si můžete singles spojit s nerovnováhou. Jejich krása spočívá v tom, že jsou v profilu velmi snadno identifikovatelné. Prostě se jen podíváte na profil, a pokud kdekoliv v jeho těle (kromě výběžků dole a nahoře) uvidíte obtisk tvořený pouze jedním písmenem, máte singles, viz následující graf.

Na grafu výše je vidět krásný příklad singles. Jedná se o profil futures kontraktu na zlato (GC). V tento den byl zveřejněn zápis ze zasedání FOMC. Trh zlata prudce reagoval na zveřejněné informace, které měli nejspíše inflační ráz. Cena zlata výrazně rostla. Na profilu se tak vytvořila dlouhá oblast singles.

Singles se většinou vytvoří při reakci trhu na neočekávané zprávy. Právě tyto zprávy jsou schopné způsobit extrémní nerovnováhu a připraví podhoubí pro extrémní emocionální reakci nakupujících či prodávajících. 

Trh se primárně snaží o rovnováhu a efektivitu. Pokud tedy na trhu vznikne singles oblast, tj. oblast velké nerovnováhy, market profil obchodníci začínají očekávat, že tuto oblast cena opět navštíví a bude zjišťovat, zda na těchto cenových úrovních nejsou obchodníci, kteří mají zájem za tyto ceny obchodovat. Možná vás teď napadá otázka, proč by tam měli tito obchodníci být? Protože trh touto oblastí doslova prolétl a jen malé množství obchodníků dostalo šanci zde obchodovat.

Na grafu níže můžete vidět, jak cena po otevření začala klesat a vyplňovat oblast singles. V následujícím časovém úseku se jí nepovedlo oblast singles plně „uzavřít“ (našla zřejmě silné nakupující na vyšší ceně), nicméně hned v následujícím profilu se již dostala i na zbylou část singles.

Ne vždy je vyplnění oblastí single takto přímočaré. Trh je schopen vytvořit oblast singles a může trvat několik dní i týdnů, než ji vyplní. Vyplňování oblastí singles je však tak vysoce pravděpodobné, že můžete své obchodování založit pouze na tomto konceptu. Pokud však k singles přidáte nějaký další koncept, vaše šance na úspěch se výrazně zvýší.