Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

fxHelper CHF

   

  


Základní informace o švýcarském franku

Švýcarský frank je zákonným platidlem ve dvou alpských státech – Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Zároveň je jediným oficiálním platidlem italské enklávy na švýcarském území – Campione d'Italia. Celá Itálie vyjma Campione d'Italia používá euro. Jiná enkláva na švýcarském území – německý Büsingen am Hochrhein – má formálně jako jedinou měnu euro, ale švýcarský frank je zde oblíbený a v každodenním platebním styku je častěji používaný než euro.

Lichtenštejnsko, které je se Švýcarskem v celní a měnové unii, používá švýcarský frank jako svou měnu od roku 1921 a má podle smlouvy se Švýcarskem z roku 1980 právo razit mince švýcarského franku, ale nemůže vydávat bankovky. Lichtenštejnsko zavedlo frank v roce 1921 místo rakouské koruny, kterou používalo od roku 1918, a která byla nestabilní měnou. Ještě před ní používalo jako svou měnu rakousko-uherskou korunu (od 1898).

Švýcarský frank (německy Schweizer Franken, francouzsky franc suisse, italsky franco svizzero, rétorománsky franc svizzer) se dělí na 100 centů (německy Rappen, francouzsky centimes, italsky centisimi, rétorománsky raps). ISO 4217 kód je CHF. Název „frank“ má tato měna shodný s několika měnami v Africe a Tichém oceánu.

 • Měnový kód: CHF
  Symbol: 
 • Dílčí jednotka: Cent
  Regulační orgán: Švýcarská národní banka (SNB)
  Guvernér: Thomas Jordan
 • Roční růst HDP: 1,5 % (prosinec 2019)
 • Nezaměstnanost: 2,9 % (březen 2020)
 • Úroková sazba: -0,75 % (březen 2020)
  Inflace: -0,5 % (březen 2020)
fxHelper CHF
Reklama