Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Udržte se na trhu dlouho

Pojďme se teď podívat na časem prověřená pravidla obchodování. Dodržování těchto pravidel vám zajistí udržení se na trhu dostatečně dlouho, abyste odhalili všechny záludnosti trhu a stali se ziskovými. Zmíněná pravidla najdete v různých knihách o tradingu, na brokerských stránkách, forech nebo seminářích o tradingu.


Některá z nich jsou notoricky známá a stále se opakující. Většinou jsou to opravdu ta nejdůležitější. Protože úspěšnost v tradingu závisí především na money managementu a psychologii, budou následující řádky převážně z těchto dvou oblastí. Čtěte pozorně a hlavně o tom přemýšlejte. Můžete se těmito radami řídit nebo je ignorovat. Ale věřte mi, že když je budete ignorovat, v budoucnu, s největší pravděpodobností po vymazání obchodního účtu, se k nim vrátíte.

Časem prověřená pravidla, která zajistí dlouhodobé přežití na trhu

  1. Vždy ochraňujte kapitál. Obchodníci by měli limitovat ztrátu na maximálně 2% celkového kapitálu na jednu pozici.
  2. Vždy obchodujte ve směru větších trendů. V rostoucím trhu, hledejte příležitosti vstoupit do longu. V medvědím naopak do shortu.
  3. Vždy používejte Stop-loss.
  4. Vždy vystupte ze ztrátových pozic před zavřením trhu -  krátkodobí obchodníci. Dlouhodobí obchodníci by měli také nastavit Stoploss - časový, vhodný k cyklu, který zkoušejí obchodovat, aby se vyhnuli uvázání kapitálu v pozicích, které nejsou tak ziskové jak obchodník čekal.
  5. Vždy zvažujte velikost obchodované pozice a diverzifikujte
  6. Vždy mějte spočítaný poměr risk/zisk.
  7. Vždy přestaňte obchodovat na nějaký čas, když ztratíte 5% kapitálu. To dá čas klidně vyhodnotit situaci. Několik dnů mimo pomůže vyčistit hlavu. Zoufalý pokus rychle napravit ztráty vždy vede k vytvoření ještě větší ztráty.
  8. Vždy sledujte drawdown kapitálu. Při poklesu o 20% přerušte obchodování a přehodnoťte svou obchodní strategii.

Protože téma money managementu a udržení se na trhu je prakticky tou nejdůležitější částí tradingu, pojďme se podívat, jak se k tomuto tématu staví světově uznávaná instituce z oblasti financí.