Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu
Zavřít

Vytvořte si vlastní obchodní systém I.

Pokud si na internetu vyhledáte pojem „obchodní systém“, najdete velké množství zdrojů, které vám budou jen za pár stovek dolarů  nabízet „svaté grály“ neboli systémy, se kterými budete dosahovat obrovských zisků.


Obvykle u nabídky najdete také výkonnostní křivku ukazující neustálé zisky. Možná si začnete říkat, že když systém koupíte, tak se vám peníze můžou vrátit během několika obchodů. Jenže opak bývá pravdou.

"Pokud máte systém, který umí pouze vychytávat trendy v jeho počátcích, pak pravděpodobně budete velmi často chytat falešné pohyby."Skutečnost je taková, že prezentované obchodní systémy by mohly fungovat. Problém je však v tom, že obchodníci v naprosté většině případů postrádají disciplínu dodržovat stanovená obchodní pravidla a to pak vede ke ztrátám.

Další faktem je, že místo placení stovky nebo tisíce dolarů za hotový obchodní systém, kterému moc nerozumíte, můžete strávit čas vytvořením vlastního systému. Jeho vytvoření není zas tak složité, jak se může zdát, kritické je opět dodržování předem daných pravidel.

 

Cíle obchodního systému

Kromě obvyklého cíle vydělat milióny peněz je nutné si stanovit praktičtější cíle systému, díky kterým můžete být úspěšný na forexovém trhu.

Těmi cíli jsou:

  • Váš systém by měl umět identifikovat trend co nejdříve
  • Váš systém by vás měl ochránit před krátkodobými fluktuacemi trhu

Pokud se vám podaří zakomponovat oba cíle do jednoho obchodního systému, máte velkou šanci stát se úspěšným obchodníkem. Oba cíle jsou však protichůdné a proto to nebude vůbec jednoduché. Pokud máte systém, který umí pouze vychytávat trendy v jeho počátcích, pak pravděpodobně budete velmi často chytat falešné pohyby. A naopak, pokud budete mít systém, který vás ochrání před krátkodobou fluktuací, velmi často vám nejspíš utečou ziskové obchody. Proto se snažte najít kompromis mezi oběma cíly.

Jak testovat obchodní systém

Po vytvoření systému je nutné jej otestovat. Nejrychlejší cesta, jak otestovat funkčnost vašeho obchodního systému, je využít softwaru, který dokáže automaticky otestovat pravidla na historických datech nebo kde si můžete ručně přehrávat minulá data.

Ruční přehrávání a testování je časově náročnější, výhoda však spočívá v tom, že do rozhodování již zahrnujete svoji psychologii a testujete tak i disciplínu v dodržování pravidel. V každém případě je nutné si nic nenalhávat, a pokud se ukáže, že s vytvořeným systémem toho moc nevyděláte, měli byste jej vylepšit a počkat s jeho reálným obchodováním.

Pokud již ale získáte důvěru ve funkčnost svého systému, začněte jej testovat na demo účtu. Ne na reálném, ale na demo účtu. Několi desítek obchodů je zde žádoucích, nejspíše totiž narazíte na další slabiny systému nebo vaší disciplíny, které je potřeba ještě posilnit. Poté již můžete začít na reálném účtu.