Reklama
Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu

Velcí hráči přeskupují pozice

Názory

Toto přeskupování pozic může trvat několik měsíců, ale i let. Zásadní také je, že tyto faktory by neměl ignorovat žádný investor a měl by s nimi počítat v každé své investici....

Blíží se prázdniny, někdo by si mohl myslet, že přijde „okurkové období“, ale já tento názor nezastávám. Od začátku roku můžeme sledovat silný příliv kapitálu do USD, které odnesly výprodejem téměř všechny měny. Toto rychlé posílení je samozřejmě pro trh nezdravé a neopodstatněné. Všichni jakoby začali sázet na rychlé zvedání úroků v USA, které jak se zdá není na pořadu dne. Poslední zasedání FEDu jasně ukázalo, že data z US ekonomiky jsou horší a to především inflace, která neroste.

Opět se tak potvrzuje moje predikce, že reálné zvýšení úrokové míry by mohlo nastat až v roce 2016. Co mě v posledních týdnech silně zarazilo, je přeskupování pozic na dluhopisovém trhu, který je plně v režii velkých hráčů. Musím podotknout, že tito hráči se téměř nikdy nemýlí a své pozice upraví s dostatečným předstihem před „velkým průserem“. Viz předchozí krize – konec 80 let 20. století, rok 2000 a 2008.

Ukázkový případ je chování investorů u jednoho uzavřeného podílového fondu v USA, který je zaměřena na investice do dluhopisů s průměrnou splatností 14 let.
Zhruba rok až dva před vypuknutím krize nastávají zásadní momenty ve vývoji hodnoty portfolia a discountu, se kterým je akcie obchodována. V prvním případě nastává propad hodnoty dluhopisů, což se projevuje výrazným propadem ceny akcie a následně s tímto propadem můžeme sledovat nárůst discountu (slevy) oproti NAV (vlastní hodnotě na akcii). A tento trend můžeme sledovat na trhu i nyní.

 

Jaký z toho je závěr?

Na základě těchto faktů, lze jednoznačně říci, že velcí hráči se připravují na významnější pohyb a nejsou ochotni podstupovat zvýšené riziko. A když už jdou do rizika, tak s výrazně vyšším výnosem, než na, který byly ochotni v posledních letech přistoupit. Momentálně nelze říci, zda se blíží rozsáhlejší krize nebo jen korekce, která povede jen k přeskupení investic z jednoho sektoru, kontinentu, země do druhé. Toto přeskupování pozic může trvat několik měsíců, ale i let. Zásadní také je, že tyto faktory by neměl ignorovat žádný investor a měl by s nimi počítat v každé své investici.

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Velcí hráči přeskupují pozice
Reklama