Reklama
Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu

Měnová válka nebo politický atentát?

Názory

FX trhy mají druhou oběť za necelé čtyři měsíce a v roce 2015 jich určitě ještě přibude

Jedna věc je jistá, FX trhy takovou volatilitu vždycky vracejí a tahle vzedmutá vlna se vrátí zpátky s obrovskou silou. Zřejmé je, že co se týče zásahu SNB, tak muselo v komunikaci mezi SNB a ECB dojít k něčemu, co SNB pořádně vyděsilo. A to natolik, že opustili minimální směnný kurz a rozhodli se pro neřízený propad EUR/CHF, přestože mohla přistoupit pouze k řízenému poklesu. V její bilanci totiž byl výrazný prostor (odhaduje se na minimálně 200 až 300 miliard franků). Jenomže Draghi řekl pravděpodobně něco, co Jordana znejistělo natolik, že SNB opustila svou strategii a nesnažila se zvládnout současné tlaky pomocí dalšího rozšiřování bilance.

Otázkou však stále zůstává, co mohl být ten opravdový impuls, protože k takto radikálnímu kroku se nepřistupuje jen tak bez příčiny. Euro se sice po vystoupení ECB v minulém týdnu dostalo na svá více než 11 letá minima, ale v posledních pár dnech svojí ztrátu z větší části umazalo. Ví tedy Jordano něco víc? Koordinuje ECB a SNB své kroky tak precizně a mají vše promyšlené a naplánované do nejmenších detailů? Chystá se v Eurozóně něco, o čem ví jen pár vysoce postavených bankéřů? Bohužel tyto otázky zodpoví jen čas. Jedno je však jasné. Nevypadá, že by SNB udělala takto razantní krok jen kvůli postoji a rozhodnutí ECB o podpoře ekonomiky a kvantitativnímu uvolňování.

Ať je to jak chce, krok byl učiněn a nelze jej vrátit. Nejen švýcarská, ale i světová ekonomika, si budou muset zvyknout na novou situaci. A zvykání to bude postupné a opatrné. V tomto ohledu je ještě příliš brzy na stanovení cílové úrovně, protože tento měnový pár se poslední tři roky volně neobchodoval. Ani s více než týdenním odstupem nemůže nikdo jasně říct, kde cena švýcarského franku vůči ostatním měnám zakotví.

V současné chvíli je pro obchodníky nezbytné upravit tradingové strategie, řízení cash flow a hedgeování, aby si zvykli na nový volný kurz Swissy (CHF) proti euru.

"Nejlepší bude, alespoň prozatím, úplně se vyhnout obchodování všech měnových párů se „švýcarem“.

Analytický tým Swissquote
Peter Rosenstreich - Chief FX Analyst Swissquote
Luc Luyet – Senior Market Analyst
Ipek Ozkardeskaya – Market Analyst

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Měnová válka nebo politický atentát?