Reklama
Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu

Investiční výhled na rok 2015

Názory

Domnívám se, že cílem FEDu je dosáhnout inflaci kolem 5%-6% a až pak lze očekávat výraznější zásah do úrokové míry. Vzhledem k velikosti dluhu USA, je nutné tento dluh nejdříve nutné znehodnotit, než se začne splácet.

Skončil rok 2014 a my si dnes nastíníme, kam by se mohli trhy pohnout v roce 2015. Ještě si neodpustím malé shrnutí roku 2014, kde jasným vítězem byla US ekonomika (US indexy) a americký dollar. Poražených bylo více, nejvíce oslabil ruský rubl, ruská ekonomika a ropa, což se negativně promítlo do vývoje do ekonomik a měn, které jsou navázané na Rusko. Negativní vývoj jsme tak mohli sledovat i na AUD, EUR, JPY a GBP.

Jaký tedy bude rok 2015? Jestliže začneme surfovat na internetu, nalezneme velké množství analýz, názorů, které predikují různé výhledy. Obsah hodnotit nebudu. To mně nepřísluší. Z mého pohledu pro vývoj ekonomik a měn bude nejdůležitější uklidnění situace na Ukrajině. Rusko, které rozpoutalo tento konflikt má v současné době finanční prostředky zhruba na 9 měsíců, aby udrželo stabilní měnu a splácelo včas své úvěry v cizích měnách, potom mohou nastat velké problémy, což by zásadně ovlivnilo všechny vyspělé ekonomiky. Proto očekávám, že do poloviny roku dojde k dohodě mezi separatisty a Ukrajinou, mezitím bude Rusko pomalu a v tichosti stahovat své žoldáky. Následně by mohlo dojít i k zmírnění sankcí, které již silně poškozují ruskou ekonomiku. Bude trvat minimálně 2 až 3 roky, než dojde k stabilizaci nebo mírnému růstu ruské ekonomiky.

Evropa – zde očekávám v první polovině roku zásah ECB, která přistoupí k QE, které bude mít za cíl podpořit skomírající evropskou ekonomiku. QE však nebude doprovázeno reformami členských zemí EU, problémem bude i vysoká zadluženost některých zemí, která se může stát v budoucnu rizikem. QE se samozřejmě negativně promítne do EURA. Tento trh bude pro mě nadále zajímavé sledovat a v případě zajímavých úrovní hodlám vstupovat do shortů. Nedivil bych se, kdyby měna v roce 2015 propadla na úroveň 1.1000, či níže.

Velká Británie – britská ekonomika svými makro ukazateli nenaznačuje, že by přešla do silného růstového trendu. Čísla jsou z mého pohledu smíšená, proto si také myslím, že není na pořadu dne zvyšování primární úrokové míry, jak někteří očekávají. Očekávám, že dojde k dalšímu oslabení měny.


Japonsko – zde s velkou pravděpodobností budou pokračovat intervence BoJ, které povedou k dalšímu oslabování měny. Jen velmi těžko se dá odhadnout vývoj měny, když je na trhu přítomný takto velký hráč. Měně se budu spíše vyhýbat, a když budu uvažovat o vstupu, tak pouze na měnovém páru, který má pozitivní swap.

Austrálie – trhy očekávají v první polovině zásah centrální banky, spekuluje se o snížení primární úrokové míry o 0,25% až 0,50%. Osobně si myslím, že tento zásah není potřebný, neboť doposud centrální bance k oslabení postačili slovní intervence. Této měně se budu intenzivně věnovat, neboť si myslím, že se zde rýsuje velmi zajímavá dlouhodobá investice. Očekávám, že v roce 2015 se pomalu vymaní z recese Japonsko, Čínská ekonomika se stabilizuje, Indie nadále poroste, což by mělo vést k zvýšenému zájmu o komodity a z toho by právě měla profitovat Austrálie, proto zde budu preferovat longové pozice, kde hodlám těžit z pozitivního swapu.

USA – vítězem roku 2015 by se měla stát americká ekonomika a měna. Dollar bude mít tendenci nadále posilovat vůči většině světových měn. US ekonomika bude těžit z levné ropy, zemního plynu, investoři a analytici budou nadále doufat, že FED zvedne primární úrokovou míru na začátku roku 2016, tento názor s nimi však nesdílím. Domnívám se, že cílem FEDu je dosáhnout inflaci  kolem 5%-6% a až pak lze očekávat výraznější zásah do úrokové míry. Vzhledem k velikosti dluhu USA, je nutné tento dluh nejdříve nutné znehodnotit, než se začne splácet. Přesto budu preferovat longové pozice na USD vůči ostatním měnám, budu se však vyhýbat měnám, kde výrazný negativní swap jako je NZD, AUD a další.

Ropa - cena ropy by se měla v roce 2015 stabilizovat, důležité pro ropu je uklidnění situace v Rusku, což by se mělo pozitivně promítnout i do vývoje evropský a asijských ekonomik, které do Ruska silně exportovali a nyní se potýkají s problémy jako jsou sankce a nebo platební morálka, která se výrazně zhoršila. Ropa by v první polovině roku mohla klesnout až k 40 USD za barel, zde bych čekal vstup do trhu velkých hráčů, kteří podpoří růst ceny. Takto slabá ropa už by vadila i USA a selícím USD by vedla k deflaci a to si FED nepřeje, neboť by se ještě zvyšovala reálná hodnota státního dluhu. Další problém by nastal pro US těžařské firmy, které by se ocitly v existenčních problémech (mohl by nastat dominový efekt) a jsme jen krůček od pádu do recese. Proto si myslím, že cena ropy se stabilizuje a v druhé polovině roku se vyhoupne nad 60 USD za barel, budu nadále preferovat longové pozice.

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Investiční výhled na rok 2015