Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu

ČNB spoléhá na spekulanty

Názory

Určitě jste to všichni zaznamenali. Téměř se to nedalo přehlédnout. V minulých týdnech se v mediích začaly objevovat zprávy o silné koruně a o tom, že ČNB bude, v případě potřeby, opět intervenovat (rozuměj tisknout a elektronicky vytvářet české koruny a za ně nakupovat eura).

Tato situace nastala hned poté, kdy euro zažilo svůj poslední propad vůči americkému dolaru a všeobecně ztrácelo i proti téměř všem hlavním světovým měnám. Propojení českého hospodářství a jeho závislost na Německu a celé eurozóně se projevila v rychlém oslabování koruny proti americkému dolaru. Naopak proti euru koruna posilovala a dostala se až na úroveň 27,131 za jedno euro.

Při tomto vývoji eura maličko zbystřila i ČNB, která si uvědomila, že pokud euro klesne až na úroveň 1:1 vůči americkému dolaru, může jí to stát více, než původně zamýšlela, když ohlásila v listopadu 2013 intervenci (tehdy se obchodoval měnový pár EURUSD za cenu přes 1,33). Co se tedy nabízí, když ČNB nechce další razantní ovlivňování trhu tištěním peněz?

Ano, je to právě rétorika, kterou jsme měli možnost zaznamenat téměř v každém mediu. Pokud ČNB deklaruje a všude omílá, že do druhé poloviny roku nepustí korunu pod 27,00 za jedno euro, pak je nasnadě, že apeluje na spekulanty, aby pomohli. Pro každého tradera a spekulanta je dobré, když stojí na straně velkého hráče. A že ČNB velkým hráčem ovlivňujícím kurz je, jsme se přesvědčili již před téměř rokem a půl.

Jestli je to opravdu jak říkám, tak kolem 27,00 je umístěno moře čekajících obchodních příkazů spekulujících na oslabení koruny. A pod 27,00 číhá ČNB se svými „tiskařskými stroji“. A co s tím uděláte vy? Pomůžete ČNB a dojdete si také pro svůj kousek, nebo budete jen zpovzdálí sledovat? :-)

A mj. CZK vs. tradeři bude jedno z témat blížícího se MoneyExpo Trading 2015.

Michal Stibor
člen Forex Expert® týmu

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
ČNB spoléhá na spekulanty
Reklama