Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu

Čínská ekonomika zpomaluje, ale zůstává silná

Názory

Čína se ocitla v oku cyklónu. Hlavní čínský akciový index od června ztrácí, přišel téměř o všechno, co od začátku roku získal. Index Šanghaj kompozit zahájil rok na 3234 bodech, 12. června vyšplhal na 5178 bodů a v následujících týdnech se propadl o 40% ; léto přineslo Pekingu dobrý základ pro růst. Jak ten propad vyložit? Jaký bude jeho dopad na globální ekonomiku? Měli bychom do Číny dál investovat?

Pro Číňany jsou investice na akciovém trhu novou oblíbenou zábavou. Od významného podnikatele po ženu v domácnosti, je to triumf drobného akcionáře. Věřilo se, že vzhůru může vést jen vzdělání. Tento neomezený růst vyústil v intenzivní spekulace na akciovém trhu. Ale optimismus je voda na mlýn spekulativních bublin. A protože žijeme v globalizované ekonomice, kde se očekávání šíří rychle, pokles, který právě doléhá na západní ekonomiky, zasadil ránu čínskému optimismu a poprvé přiměl investory, aby si dávali pozor, což je pro podnikání v Říši středu nezbytné. Zbytek je minulostí a náprava byla krutá.
Tento pokles má nesporně silný dopad na světovou ekonomiku, především na ceny komodit, které se ocitly pod nevídaným sestupným tlakem. Všimněme si například Austrálie a Brazílie. První vyváží 86% své produkce nerostných surovin do Číny, zatímco těžební průmysl té druhé dostal těžký zásah snížením čínské poptávky po železné rudě.

Zpochybňují tyto finanční zvraty sílu čínského hospodářství? Ne, Čína se nehroutí, protože stojí na pevných zákaldech. Vnímáme posun v investicích směrem k domácímu trhu, především do infrastruktury, vody a udržitelného rozvoje, aby nebyl tak závislý na globálním neklidu spojeném se současnou ekonomikou mířící hlavně na vývoz. Tato strategická změna ale něco stojí a jsou to investoři, kdo tu cenu zaplatí. Tváří v tvář ekonomické skleslosti Evropy a poklesu investic v tého oblasti bude muset Čína hledat nové zdroje růstu.

Z této perspektivy bude nutné chytit příležitosti za pačesy. Vytvořili jsme seznam hodnot, o nichž si myslíme, že se pravděpodobně odrazí od prudké devalvace čínských akciových titulů obchodovaných na naší platformě. Z této restrukturalizace budou těžit především služby a oblast nových technologií, vlajková loď, čínská střední třída, nabírá na síle. Dělník nyní může být spotřebitelem jako všichni ostatní. Symbol této změny, Alibaba, gigant v oblasti e-obchodování, zažívá od svého založení v roce 1999 nevídaný růst. Čína postupně opuští postavení továrny světa.¨

Zásahy státu, pro odrazení investorů zřejmě nijak podstatné, zůstávají překážkou této změny. S pádem na čínských akciových burzách zavedla PBoC drastická opatření, aby omezila ztráty. Velcí akcionáři a některé firmy dostaly na šest měsíců zákaz prodávat své akcie. Je zřejmé, že taková strategie může připravit investory o důvěru.

Kromě strategického přeorientování má Čína zdravé jádro, které vymaže propad v cenách akcií nebo o něco vyšší volatilitu než obvykle. Růst přínosu a výhod průmyslu zůstává vysoký, i když klesá. Nikdy se neobjevila myšlenka předstihnout amerického obra. Navíc Rusko a Čína podepsaly loni dohodu namířenou na vytlačení dolaru z jejich obchodů a Říše středu byla hlavním hráčem při vytvoření nové Rozvojové banky, alternativy MMF a Světové banky. Čína je velice čilá a bude na to spoléhat v následujících letech při dotahování globální ekonomiky.

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Čínská ekonomika zpomaluje, ale zůstává silná
Reklama