Reklama
Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu

Čína: mezi důvěryhodností a konkurenceschopností

Názory

Čínské finanční trhy zažily minulý týden drama. Akciové trhy se dvakrát zhroutily a spustily vysoce kontroverzní jistič. Mimořádná ukončení nařízená čínskými orgány zabránila trhům v dalším poklesu. Jistič ukončil obchody po pouhých patnácti minutách po 5% poklesu srovnávacího CSI 300.

Limit je u čínských akcií nastaven na 7%, seance se na zbytek dne uzavírá. Stalo se to 7. ledna a čínské akcie se ten den obchodovaly pouhých 15 minut. První otázkou je, zda zhroucení čínského trhu odhaluje hlubokou krizi a jestli probíhající transformace z exportně zaměřeného modelu na domácí ekonomiku není tak úspěšná a neprobíhá tak hladce, jak se předpovídalo. Jsme přesvědčeni, že tato devalvace juanu spustila obavy o skutečný stav čínské ekonomiky. Od roku 2005 tato měna posílila proti americkému dolaru o 33%. V srpnu 2015 devalvovala Čína juan o 4,7% a juan ztratil od začátku tohoto roku proti greenbacku (USD) už 1,5%. Čínská lidová banka (PBoC) se konečně rozhodla zapojit do měnové války konkurenční devalvací, aby podpořila vývoz. Při pohledu na základy čínské ekonomiky je zřejmé, že dvojciferný růst z první dekády tohoto století je minulostí. Přesto je současný růst více než slušný: nejnovější údaje o HDP (3. čtvrtletí 2015) vykazují meziročně 6,6%, výš než jsou výsledky USA, které se zastavily kolem 2%. A srovnání s evropskými státy nemá vůbec smysl. Důležité je také pochopit rozšiřující se rozdíl mezi směnnými kurzy juanu ve druhé polovině roku 2015. Zrekapitulujme si to: CNH se obchoduje mimo Čínu a je volnou měnou, zatímco CNY se obchoduje v pevninské Číně a směnný kurz určuje vláda. Jde o to, aby juan získal důvěryhodnost - nyní je zahrnutý mezi měny MMF se zvláštními právy čerpání.

Čína musí neustále sledovat rozpětí mezi CHN a CNY proti dolaru. Toto rozpětí se v druhé polovině roku 2015 neustále rozšiřovalo a spustilo spekulace o odlivu kapitálu. PBoC se potom rozhodla intervenovat na forexovém trhu, aby rozpětí CNY/CNH zúžila nákupem CNH. Nicméně tento krok snížil likviditu pevninské měny a drasticky zvýšil sazbu na viděnou. Sazba na viděnou poskočila první lednový týden o 66,8%, ale nyní se pohybuje kolem 8%. Obchody proti CNH a tedy i vyrovnávání rozpětí CNY/CNH je velice nákladné. Negativní tlaky na CNH jsou velmi omezené, ale devalvace CNY (který je na tom proti americkému dolaru téměř stejně jako CNH) očividně vyslala špatný signál o čínské ekonomice, což vyústilo v sentiment méně nakloněný riziku, který stáhl čínské akcie níž. Po letech překotného růstu hledá Čína výnosy a příjmy jinde než v návratnosti mohutných investic, k nimž v posledním desetiletí došlo v oblasti realit a továren. V tomto období globálního zmatku se Čína snaží takové výnosy najít. Zisky v průmyslovém sektoru mezitím poklesly minulý prosinec meziročně během šesti měsíců poklesu po sobě o 1,4%. Propadající se globální ekonomika, stejně jako klesající domácí poptávka, dohnaly PBoC do situace, v níž je intervence nutná. To je zřejmé ze skutečnosti, že čínský index cen výrobků se propadl a meziročně vykázal -5,9%. A v neposlední řadě vyvolala Čína velký problém s důvěryhodností, protože změnila pravidla akciových trhů. Investoři se tak mohou obávat vložit své peníze do země, kde se pravidla mohou přes noc změnit.

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
Čína: mezi důvěryhodností a konkurenceschopností