Vítejte v byznysu, kde uspět může každý.
Menu

AUD/CHF a CAD/CHF pod prodejním tlakem, jak se zachovat?

Názory

Ale je tady jedna věc a to negativní úroková míra, která bude bance pomáhat v účetnictví. No není to krásné, když si u vás někdo uloží peníze a ještě vám za to bude platit?

Také si přidám svojí trošku do mlýna, ne proto, abych se přiživil na tématu, který v současné době frčí, ale hlavní důvod je, že mám v portfoliu nakoupené oba měnové páry. A díky SNB jsou mé pozice ve ztrátě.

SNB v minulém týdnu doslova šokovala trhy svým rozhodnutím o tom, že již nebude bránit franku v posílení pod hranici 1,20 EUR/CHF. Frank pak razantně posílil až o 30%. Co však prošlo naprosto bez povšimnutí, je snížení depozitní sazby na -0,75%. Kdo uloží peníze do CHF, bude muset platit negativní úrokovou sazbu. SNB byla nucena k dalšímu navyšování vlastních devizových rezerv, které již nebyla ochotna tolerovat. Ty se totiž jen od spuštění opatření v roce 2011 do 3Q 2014 zvýšily o 140 % až na 470 mld. franků, což je více, než celé švýcarské HDP. Je tak velmi pravděpodobné, že páni z centrální banky neodhadli celou situaci a začala se jim celá věc vymykat z rukou.

Další věc, která byla chybně mezi investory pochopena, je zvýšení negativní úrokové míry, investoři tento fakt naprosto ignorovali, zde se mylně centrální banka domnívala, že tento krok bude brzdit posilování měny. Domnívám se, že v současné době v SNB panuje nervozita, neboť ani sami páni bankéři nepočítali s takovouto reakcí trhu. Pokud by měna tendenci i nadále posilovat, očekávám zásah ze strany centrální banky a to dost razantní, přímá intervence to nebude, ale lze očekávat opětovné zvýšení negativní úrokové míry a to dost výrazně. SNB tímto krokem dá jasně najevo investorům, že si nepřeje další posilování CHF.

Současné zhodnocení švýcarského franku tvrdě dopadne na hodnotu devizových rezerv, lze očekávat, že centrální banka bude vykazovat v dlouhodobějším období výrazné ztráty. Ale je tady jedna věc a to negativní úroková míra, která bude bance pomáhat v účetnictví. No není to krásné, když si u vás někdo uloží peníze a ještě vám za to bude platit? Čím více budou investoři „natvrdlý“ a ukládat peníze do švýcarského franku, tím dříve se dočkáme drastického růstu negativní úrokové míry. Pro někoho dobře, pro někoho špatně.

Když se podíváme na grafy CAD/CHF a AUD/CHF, lze vidět, že kurzy měn se dostaly k historickým low. Zde bych očekával reakci kupujících, kteří budou sázet na dlouhodobější posílení CAD a AUD. Co je nutné ještě říci, že nám díky zásahu SNB narostl pozitivní swap. Osobně vyčkám na uklidnění situace na trhu a následně hodlám navýšit v pozice v CAD a AUD.

Ohodnoťte článek
Sdílejte článek
AUD/CHF a CAD/CHF pod prodejním tlakem, jak se zachovat?